نقد و بررسی فصل سوم شهرزاد

نقد قسمت ۲ فصل سوم سریال شهرزاد

با تمام فراز و نشیب هایی که قسمت ۲ فصل سوم سریال شهرزاد داشت می توان حدس زد که این قسئم دوم شروعی برای تمام اتفاقات اصلی سریال در روند داستان عاشقانه بین شهرزاد و قباد و فرهاد است. با اینکه قسمت قبل کمتر شاهد حضور شخصیت های اصلی بودیم اما گویی کارگردان در حال مقدمه چینی بود تا برگ برنده اش را در این قسمت رو کند. فیلم از آنجایی ادامه یافت که اکرم بالای سر کبیر ایستاده و می خواهد او را بکشد که دایه سر می رسد و دست اکرم رو می شود.

در این بخش اتفاقی که برای اکرم افتاد کمی دور از تصور بود. با همه زیرکی که از اکرم سراغ داشتیم آخرین چیزی که منتظرش بودیم این بود که او برگ برنده اش که راز قباد بود را بسوزاند. شاید در این بین وسوسه های سروان آپرویز هم بی تاثیر نبود. از طرفی مسئله حاملگی اکرم و ترس و اضطرابی که دارد وقایع این چنینی را کمی قابل درک تر می کند. هر چند در نشان دادن اضطراب اکرم و حالات روحی که دارد کمی اغراق می شود. درست مانند صحنه هایی از روان پریشی های اکرم قبل از کشتن عمه بلقیس. در کل ایرادی به این صحنه وارد نیست جز اینکه صحنه سو قصد اکرم گنجایش این را داشت که بیشتر از این ها شاهد هنرنمایی نویسنده و کارگردن باشیم اما متاسفانه این فرصت از دست رفت.

نقد قسمت 2 فصل سوم سریال شهرزاد

با این همه سو قصد اکرم بستری را فراهم کرد تا اتفاقات بعدی سریال را رقم بزند. اتفاقاتی که از یکنواختی فاصله بگیرند و داستان را به سرانجامش نزدیک تر کنند. بعد از این قباد انگیره پدرانه بیشتری برای رو به رو شدن با فرهاد و جنگیدن برای عشق شهرزاد را دارد. و با توجه به خشمی که بعد از باخبر شدن از ماجرا در چهره قباد پیدا بود انتظار داریم که از این به بعد سریال جنایی تر و هیجانی تر شود.

نقد قسمت 2 فصل سوم سریال شهرزاد

شاید ضعیف ترین سکانس قسمت ۲ فصل سوم سریال شهرزاد را باید صحنه رویای صابر دانست که نه تنها باورپذیر و جذاب نبود که کمکی هم به روند داستان نمی کرد. می توانستند این صحنه را با رویایی از دیدن شیرین عوض کنند. حتما با عشقی که صابر دارد بهترین رویا دیدن شیرین بود. با این حال به نظر می رسد آقای فتحی بیشترین احتیاط را برای نشان دادن داستان های عاشقانه اصلی سریال دارند و نمی خواهند در به تصویر کشیدن عشق و عاشقی این دو زوج به نوعی داستان را لوس کنند. و شاید سیاست شان تشنه و مشتاق نگه داشتن بیننده است و بعد نشان دادن صحنه هایی کمتر اما حساب شده تر. و جایی هم اگر برای بی احتیاطی هست کارگردان آن را به سمت شخصیت های دیگر و خرده داستان های دیگر سریال سوق می دهد.

نقد قسمت 2 فصل سوم سریال شهرزاد

یکی از وزنه های مهم در فصل دوم شیرین دختر بزرگ آقا بود که در این فصل هم وجود او می تواند نقش تعیین کننده و مهمی داشته باشد. با این حال به خاطر درگیری هایی که شیرین با دادگاه و اتهام قتل دارد، این نگرانی وجود دارد که شاید در روند داستان بخواهند او را حذف کنند و یا داستان پردازی درستی در مورد او و وقایعی که گفته شد اتفاق نیفتد.

در این چند قسمت شاهد پررنگ تر شدن نقش هوشنک هستیم که البته کارگردان وقت و پتانسیل خوبی هم برای او صرف کرده است. به نظر می رسد که برنامه بلند مدتی در میان است تا او را به یکی از مهره های اصلی سریال تبدیل کند که در روند اتفاقات بعد از این نقش مهمی خواهد داشت.

درباره نویسنده

سارا 1

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید